| Application | Office Building Supermarket, Commercial lighting |
| Lighting solutions service | Lighting and circuitry design |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Color Temperature(CCT) | 2700K / 3000K / 4000K / 6000K |
| Color Rendering Index(Ra) | >80 |
| Lamp Luminous Flux(lm) | 800 lm, 1200 lm, 1800 lm, 3000 lm, 4400 lm, 6500 lm, 9000 lm, |
| Beam Angle | 15°, 30°, 45° |
| Model Number | DYF-DL-RC08-10, DYF-DL-RC08-15, DYF-DL-RC08-20, DYF-DL-RC08-30, DYF-DL-RC08-40, DYF-DL-RC08-60, DYF-DL-RC08-80 |
| Power | 10W, 15W, 20W, 30W, 40W, 60W, 80W |
| Light Source | LED |
| Dimension | Φ65 x 41mm, Φ86 x 45mm, Φ105 x 50mm |
| Others | |
Goeser LED downlight has a deep anti-glare design. It is made of die-cast aluminum, acrylic lens, and deep tube design to effectively prevent glare.
Compared with traditional downlights, the reflector of LED downlights has been precisely calculated and optimized to evenly scatter light and achieve a soft and clean lighting effect. Even in the position directly opposite the line of sight, there will be no glaring light directly, which effectively reduces visual fatigue. A variety of luminous angles are available: 15°, 30°, 40°
High CRI lamp beads, choose Bridge or Philips lamp beads, high light efficiency, no eye damage
The maximum power is 80w, 9000lm @CRI>80.
According to the needs of the project, dimming, color adjustment or remote control functions can be added.
Whether you are decorating your home or designing a commercial space, Goeser downlight deep anti-glare is a highlight worthy of attention and choice. It can not only meet your lighting needs, but also bring you a healthy and comfortable light environment.